Çift Terapisi Nedir ?

çift terapisi

Çift terapisi, ilişkilerinde ortaya çıkabilecek duygusal, davranışsal ve zihinsel sağlık sorunlarının stresleriyle başa çıkmalarına yardımcı olur. Ayrıca stresle başa çıkma becerileri geliştirerek zor zamanları birlikte atlatmalarına yardımcı olur.

Çift terapisi sadece evli çiftler için değildir. Ayrıca nişanlı, birlikte yaşayan, flört eden veya uzun süredir birlikte olan ancak evli olmayan kişileri de içerir.

Birçok çift, bir tür çatışma yaşadıklarında terapi hizmetlerinden yararlanır. Çünkü bu, iletişimi geliştirmeye ve günlük yaşamdan kaynaklanan streslerle başa çıkmaya yardımcı olur.

Çift terapisi ve cinsel terapiden önce bireysel psikoterapi gerekebilir. Bu noktada ele alınan belirli konular şunlardır: depresyon, anksiyete/panik ataklar, bipolar bozukluk, okb ve kişilik bozuklukları.

Çift Terapisi ‘nin Faydaları

Çift terapisinin birçok faydası vardır. Seanslar, çiftin çatışmayı tanımlamasına ve çözmesine, iletişim becerilerini geliştirmesine, ilişkilerinde neyin önemli olduğunu ve zaman içinde nasıl değiştiğini keşfetmesine, onlara öfke veya çatışmayı yönetmek için yeni beceriler öğretmesine, ayrılıkları ve yeniden birleşmeleri nasıl yöneteceklerini öğrenmesine, yakınlığı geliştirmesine yardımcı olur.

Çift Terapisi Neden Gereklidir ?

Günümüz toplumunda çift terapisinin gerekli olmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

– Duyguları veya sorunları ifade edememe gibi iletişim sorunları

 -Finansman, ebeveynlik veya kayınvalidelerle ilgili çatışmalar

 -Yakınlık eksikliği

-Cinsellik veya kolayca çözülemeyen diğer konular hakkında tartışmalar.

 -Bağımlılıklar

 -Sadakatsizlik.

Çift Terapisine Başlamadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 3 Soru

Çift terapisi, ilişkinizdeki sorunları çözmenin harika bir yoludur. Ancak çift terapisine başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Kendinize sormalısınız: – Çift danışmanlığının faydaları nelerdir?

 -Psikolog bu alanda ne kadar deneyimli?

– Sadece partnerim istediği için mi? Yoksa ilişkiyi gerçekten düzeltmek istediğim için mi terapiye başlayacağım ?

Terapist Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

        Bir terapist bulmanın birçok yolu vardır. İnternet bir psikolog bulmanın harika bir yoludur. Çünkü o zaman o terapistin güvenilirliğini ve niteliklerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve iş arkadaşlarınıza tavsiye edecekleri herhangi bir terapist tanıyıp tanımadıklarını sorabilirsiniz. Çift terapisine gitmeye karar verdiğinizde iyi bir deneyim yaşamanız önemlidir çünkü ilişkinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

         BST Psikoloji bu alanda sertifikalı, deneyimli hatta kitap yazmış psikologlarının çalışmaları ilişkideki sorunlarınızı en kısa sürede aşmanıza yardımcı olur.