Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisi

Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bireyin ruh halini, fiziksel sağlığını ve ilişkilerini etkileyen tıbbi bir rahatsızlık olan depresyon, kişinin ruh halini, düşüncelerini ve davranışlarını etkiler. Depresyon tedavisi ile kısa sürede bu durumdan çıkmak mümkündür. Belirtileri şunları içerir;

 • Sürekli üzgün veya sinirli hissetmek
 • Uyku problemi
 • Sürekli olarak huzursuz veya uyuşmuş hissetmek
 • Konsantre olma veya karar verme zorluğu
 • Cinsel istekte azalma
 • İntihar düşünceleri
 • İştah kaybı veya artması
 • Ölüm veya intihar hakkında düşünceler
 • Fiziksel ağrı
 • Sürekli yorgun hissetmek
 • Huzursuzluk

Depresyon ve Stres Arasındaki Bağlantı

Depresyon, genetik, stres, travma ve yaşamdaki olaylar gibi bir dizi faktörden kaynaklanır. Ancak bunlar içerisinde en çok etki eden faktör strestir. Bir araştırma, işyerinde stresli hisseden kişilerin depresyondan muzdarip olma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Aynı şekilde, depresif kişilerin iş yerinde strese girme olasılığı, bu bozukluğa sahip olmayanlara göre daha fazladır. Araştırmacılar, depresyon semptomları olan kişilerin, depresyon semptomları yaşamayan akranlarına göre, günlük olarak stres hissetme ve stresin bunalmış veya sinirli hissetmek gibi olumsuz etkilerini deneyimleme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Stres beynimizde serotonin ve diğer nörotransmitterlerin kimyasal dengesizliğine yol açar ve bu da anksiyete ve depresyonu ortaya çıkarır. Stresi azaltmak için meditasyon yapmak, hatta sadece doğada yürüyüş yapmak gibi rahatlatıcı aktiviteler yaptığımızdan ve iyi beslenme, aktif kalma, yeterince uyuma ve zamanımızı daha iyi yönetme gibi diğer sağlıklı alışkanlıklar yaptığımızdan emin olmalıyız.

Çocuklarda ve Gençlerde Depresyon

Depresyon belirtileri kişinin yaşına ve gelişim düzeyine göre değişiklik gösterir. Küçük çocukların ara sıra üzgün ve huysuz olmaları nadir değildir. Bununla birlikte, yaşlandıkça ve ergenliğe girdikçe, sık sık depresif hissetmeleri daha yaygındır. Çocuklarda ve ergenlerde depresyonun birçok belirtisi yetişkinlerdeki depresyon belirtilerine benzer. Yine de bazı farklılıklar vardır:

 • Gençler genellikle eskiden zevk aldıkları hiçbir şeyi yapmak istemezler ve normalden daha sık yorgun hissedebilirler.
 • Gençler içine kapanık veya huysuz davranabilirler.
 • Çocuklar ve ergenler çok fazla uyuyabilir veya uykusuz kalabilirler.
 • Bir genç, her zaman sağlıklı olmayan yeni veya daha yoğun bir ilgiye sahip olabilir.

Çocuklar ve gençlerde depresyonla başa çıkmak için bu durumun varlığını kabul etmeli ve bir uzman desteği almak gerekir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisinde kullanılan iki ana tedavi türü, antidepresan ilaçlar ve psikoterapidir. Depresyondan kurtulma tipik olarak her ikisinin de amacıdır. Depresyon, uzman tarafından teşhis testi, fiziki muayene ve hastayla yapılan görüşme yoluyla teşhis edilir. Psikoterapi, olumsuz düşünce kalıplarını belirlemek ve değiştirmek için bir terapistle birlikte çalışmayı içerir. Psikoterapi işe yaramazsa ilaç reçete etmek gerekir.
Depresyon tedavisi için en yaygın psikoterapi türü, depresyona katkıda bulunabilecek olumsuz düşünceleri, davranışları ve varsayımları tanımlayan bilişsel-davranışçı terapidir (CBT). BDT genellikle olumsuz düşünce veya davranışı değiştirmeye, olumlu düşüncede veya kendine yönelik davranışta artışa odaklanır.

Depresyon Nasıl Önlenir veya Azaltılır ?

Depresyonun, farklı düşünme biçimlerinden düşük enerji seviyelerine kadar bireyin yaşamı üzerinde birçok etkisi vardır. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için depresyonun etkilerinden nasıl kaçınmak gerektiğini veya azaltmayı bilmek önemlidir. Neden depresyonda olduğunuzu tam olarak belirleyemeyebilirsiniz veya depresyon belirli bir olayı veya durumu takip edebilir. Bunun sizin suçunuz olmadığını ve daha iyi hissetmek için yardım alabileceğinizi hatırlamak önemlidir. Depresyonu azaltmanın ilk adımı, depresyonunuzun nedenini belirlemek ve onu ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bir kişinin depresyonun etkilerinden kaçınmasına veya etkilerini azaltmasına yardımcı olabileceği birçok farklı yol vardır. Fiziksel aktivite, meditasyon ve yeterince uyumak sadece üç örnektir. Meditasyon  kişinin nefesine ve bedenine ve ayrıca düşüncelere odaklanmasını içeren bir tür zihinsel egzersizdir. Meditasyon, depresyondan etkilendiğini hisseden bireylerin şimdiye konsantre olmalarına ve geçmişe kafa yormaktan veya gelecek hakkında endişelenmekten kaçınmalarına yardımcı olur. Meditasyonun stres düzeylerini azaltarak, serotonini artırarak depresyon tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir.

BST Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla sizin ve sevdiklerinizin EMDR ve psikoterapi yöntemleriyle depresyondan kurtulmasına yardımcı olur.

Ayrıca, aile ve çift terapisi, cinsel terapi, anksiyete tedavisi, çocuk ve ergen psikolojisi gibi diğer çalışmalarımızı ve hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.