EMDR Terapisi

emdr terapisi
EMDR Terapisi

EMDR Nedir?

EMDR Terapisi, anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu semptomlarını azaltmak için kullanılan bir psikoterapi şeklidir.

Bu terapi yöntemi 1987 yılında PhD Francine Shapiro tarafından geliştirilmiştir. EMDR, travmatik olayları işlemeye yardımcı olmak için ikili uyarımı kullanan Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme anlamına gelir.

Terapi, panik bozuklukları, depresyon, anksiyete bozuklukları (fobiler dahil), TSSB ve OKB dahil olmak üzere çeşitli durumlar için kullanılabilir.

Depresyon için EMDR Terapisi

Bu tedavide kullanılan EMDR çalışmaları ile son derece hızlı ve etkili sonuçlar elde edilmektedir. Depresyon için EMDR, depresyona travma odaklı yaklaşır. Hastaları semptomlarına neden olan anılara karşı duyarsızlaştırarak yardımcı olur. Şu anki depresif semptomların köküne inerek olumsuz anıların başlamasına neden olan tetikleyici nedenleri keşfeder ve yanlış inançları ortadan kaldırır.

Anksiyete için EMDR Terapisi

Anksiyete bozuklukları, Tüm dünyada en yaygın ruh sağlığı sorunudur. Bu bozukluk, yaşamın içinde karşılaşabileceğimiz olumsuzluklar ile ilgili gereğinden fazla kaygı ve rahatsızlık duyması sonucunda ortaya çıkan bir ruhsal bozukluktur. Genelde kişi, yaşayabileceği olumsuz ihtimallere karşı kurgu yapar ve bunun sonucunda da çok fazla huzursuz ve endişeli hisseder. Çoğunlukla, kişinin hayatında direkt olarak kontrol edemediği konularda endişe duygusu artar. Hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve günlük yaşam ve rutinleri etkileyebilir.

EMDR, en iyi anksiyete tedavilerinden biridir çünkü birçok insan için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Olumsuz düşünce ve duyguları azaltmak veya ortadan kaldırmak için göz hareketlerini, el vuruşlarını ve diğer duyusal uyaranları kullanan bir psikoterapi şeklidir.

Anksiyete tedavisi EMDR uygulamasında olumsuz senaryolar hayal edilir. Göz hareketlerini yönlendirilmesi sonucu olumlu düşüncelere odaklanarak kaygının azalması sağlanır. Geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha hızlı sonuç alınır. Başka bir artısı da acı verici konuşmak istemediğiniz anıları anlatmak zorunda kalmazsınız.

TSSB için EMDR Terapisi

Maruz kalma terapileri genellikle TSSB’yi tedavi etmek için kullanılır ve EMDR en popüler olanlardan biridir.

EMDR, TSSB için çok etkili bir tedavidir çünkü insanların travma anılarını işlemelerine yardımcı olur. Böylece geriye dönüşler veya kabuslar olmaz. EMDR aynı zamanda insanların çok fazla acı veya dehşet hissetmeden travmayı yeniden yaşamalarına yardımcı olur.

BST Psikoloji olarak İzmir’de EMDR terapisinin en iyi uygulayıcısı iddiamızı yenileyerek sürdürüyoruz. Ofisimize ziyaretinizi veya telefonlarınızı bekliyoruz.

contently noteflight letterboxd demilked turkcell reedsy coub anchor flickr flickr 2 telegram shiftdelete yapabilirim pdf pdf 2